Dorážení na kolemjdoucí

 

Jdete se psem na procházku a záměrně se vyhýbáte setkání s jiným psem? Je vám asi nepříjemná situace, kdy pes (většinou přivázaný na vodítku)vysloveně "řve" na dalšího psa. Toto je celkem častá situace na sídlištích a v různých komerčně vycházkových místech jako např. Mariánské údolí v Brně nebo Prokopovo v Praze, ale i v takovém Děčíně ;-). Na své si také přijdou parky ve středech větších měst. Majitel psa, který doráží na kolemjdoucí psíky většinou rezignuje a tomuto problému se začne vyhýbat, tj. již z dálky psy obchází velkým obloukem. Popřípadě je mu jedno, že na vodítku má běsnícího psa a snaží se jakoby nic projít. Vzhledem k tomu, že psa máte většinou na vodítku, není problém toto nežádoucí chování odstranit.

 

Co je naprosto zbytečné!

Opravdu zbytečné je začít psovi vlídným slovem vysvětlovat, že na takového psa se neštěká a stát na místě a čekat až druhý pes přejde. Vzhledem k tomu, že mám velkého psa, již nesčetněkrát jsem slyšel tato slova: "Ronečku, na takového pejska se neštěká, vždyť kdyby chtěl, tak si tě dá k večeři, pojď radši půjdeme dál, aby ti něco neudělal". Lidé většinou psa nemají tendenci alespoň odtáhnout, stojí a čekají až se pes rozhodne, že tedy bude pokračovat dále. Tento přístup je naprosto zbytečný. Dalo by se říct, že takový "psovod" omlouvá svou neschopnost dlouhými větami s květnatými komentáři.

 

Co se tedy dá dělat?

Jedná se o zákazový povel. Vy nemáte zájem aby pes štěkal a dorážel. Chcete, aby v klidu prošel kolem dalšího psa. Proto je nutné naučit psa jednoduchý podmíněný reflex. Pes: "Půjdu kolem psa a začnu štěkat, tak bude trest, projdu-li bez povšimnutí, bude pochvala a snad i pamlsek" . Vzhledem k tomu, že psa máte na vodítku (tudíž je pod vaším přímým vlivem) jeví se mi jako nejjednodušší trest cuknutí vodíkem. Cuknutí musí být rázné a prudké, aby pes ve chvíli cuknutí přestal myslet na druhého psa. Cuknutí samozřejmě bude předcházet povel. Povel doporučuji úplně stejný, jako je ten, který používáte pro chůzi u nohy. Tedy například "k noze". V praxi by to mohlo vypadat následovně: V dálce uvidím psa. U svého psíka si zkrátím vodítko tak, aby šel u nohy (nejlépe u levé). Předpokládám, že můj pes zareaguje a tudíž se připravím. Jestli pes zareaguje, zavelím povel "k noze" cuknu a bez zastavování projdu kolem. Cuknutí musí být dostatečné. Jde mi o to naučit psa reagovat na povel "k noze". Pokud pes vyrazí, ale ihned zareaguje na povel "ke mně", řádně jej pochválím. Na povel k noze by měl reagovat přiřazením k noze a pokračováním v chůzi. Těžší to samozřejmě budou mít ti, kteří psa u nohy neučili chodit ani v klidném prostředí. Ale i bez chůze u nohy se tento zlozvyk dá odnaučit. Důležitá je zase jen moje důslednost a opakování tohoto cviku. Odnaučovat tento zlozvyk můžete právě na místech, kde se hojně venčí psi. Zde se tato situace simuluje chozením tvz. protichodem, při čemž psovodům vysvětluji, jak a kdy mají trhnout a kdy použít pochvalu. O pochvale jsem se zmínil velice krátce, ale je samozřejmě opět ta nejdůležitější součást tohoto cviku. Pokud pes projde (a klidně se na druhého psa může nenávistně dívat) a nezareaguje štěkotem a napínáním vodítka, je ihned potřeba psovi vysvětlit, že to co právě udělal, je to nejrozumnější a naprosto s ním souhlasíte. Jednoduše řečeno, pořádně ho pochvalte, popřípadě odměňte pamlskem. Nestyďte se psa chválit na otevřené ulici !!